kalkulacjerachunkowe

Jaka księgowość w spółce z o.o

Spółka z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to samodzielny podmiot, który posiada osobowość prawną. Jest jedną z najczęściej występujących form spółek o charakterze kapitałowym. Przepisy i normy jej funkcjonowania reguluje Kodeks spółek handlowych.

Założenie spółki z o.o. jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które planują większe przedsięwzięcia gospodarcze, które mogą być bardziej ryzykowne. Tego rodzaju działalność daje większe bezpieczeństwo w zakresie ewentualnych zadłużeń firmy, to znaczy, że przedsiębiorca nie odpowie za fiasko finansowe własnym majątkiem, jednak z pewnymi wyjątkami.

img-a3

Istnieje wiele wad zakładanie spółki z o.o. Większość przedsiębiorców uważa, że prowadzenie tego typu biznesu jest trudne i skomplikowane. Jednak wszystko wydaje nam się trudne, dopóki się tego nie nauczymy. Jednakże oprócz rejestracji firmy i wszelkich prawnych zagadnień bardzo ważną kwestią jest prowadzenie księgowości w takiej spółce.

Inne podmioty gospodarcze, takie jak na przykład osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą mogą korzystać z łatwiejszych form księgowości takich jak księga przychodów i rozchodów. Nie jest to jednak możliwe w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o. musi prowadzić tak zwaną pełną księgowość, a wszystko w oparciu o Ustawę o rachunkowości. Czym jest pełna księgowość? Innymi słowy Księgi Handlowe lub Księgi Rachunkowe to rozbudowany, dokładny, często skomplikowany i sztywno sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych. Ma na celu kontrolę i analizę informacji o sytuacji finansowej firmy w danej chwili, bądź na przestrzeni określonego czasu. W przypadku tej księgowości jesteśmy zmuszeni księgować każdą operację przedsiębiorstwa, dokumenty sprzedaży  czy zakupu, ale również operacje finansowe – przelewy przychodzące i wychodzące, działania magazynowe, udziały w firmie, operacje w kasie, podatki itd.

Przedsiębiorca co roku jest zobligowany do przygotowania sprawozdania finansowego i przedstawienia go do sądu rejestrowego oraz Urzędu Skarbowego. W jakiego skład wchodzą:

  • Rachunek zysków i strat
  • Bilans finansowy
  • Informacje dodatkowe- sprawozdanie z prowadzenia działalności spółki z o.o.

Warto wspomnieć, że część obowiązków księgowych należy do firmy. Spółki z o.o. muszą prowadzić raport kasowy, który określa stan gotówki w firmie. Wszelkie zobowiązania finansowe muszą iść z konta firmy, a nie z kieszeni właściciela. Można to jednak obejść poprzez zawarcie umowy pożyczki. Plusem prowadzenia pełnej księgowości dla tego typu spółek jest sposobność ustalenia zakładowego planu kont, co daje możliwość wyliczenia dochodu do opodatkowania z ksiąg rachunkowych.

Ten rodzaje księgowości daje nieograniczone ilości informacji na temat firmy, natomiast przy prowadzeniu innej księgowości, tej możliwości nie ma.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *